מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

עקרונות ודרישות ממנהלי תיקי השקעות

עקרונות ודרישות ממנהלי תיקי השקעות

העיקרון החשוב ביותר בניהול תיקי השקעות הוא פיזור הסיכונים. מספר אפיקי ההשקעה הקיימים כיום בשוק ההון בישראל ובעולם מאפשר לכל מי שמעוניין למצות את הפוטנציאל של תיקי השקעות לעשות זאת בדרך האופטימלית. מלבד העובדה כי פיזור הכספים הוא דרך בטוחה להפחתת הסיכון, תיקי השקעות המנוהלים בצורה כזו מוכיחים בגרות, אחריות וניסיון. מצד שני, קיימת אפשרות לנהל תיקי השקעות המבוססים על סיכון גבוה. מטרתם של תיקי השקעות אלו היא להביא לתשואה גבוהה בזמן קצר ולכן קיים יחס ישיר בין התשואה לסיכון.

הצד המתמטי של ניהול השקעות

עקרונות היסוד של תיקי השקעות נוגעים במונחים מתמטיים פשוטים. על מנת לנהל תיקי השקעות בצורה מוצלחת יש להכיר את הנתונים המתקבלים בשקיפות מלאה מהבורסות ברחבי העולם, ולבצע חישוב מבוסס ויסודי. ראשית, יש לבדוק את הממוצע ואת ההסתברות לקבל תוצאה רצויה. לאחר מכן יש להתחשב בתוחלת על מנת לבחון את ההסתברות להרוויח תשואה גבוהה. באופן כללי ניתן לומר כי שילוב של מספר ניירות ערך בעת ניהול תיקי השקעות מאפשרים התאמה לדרישות השונות של כל משקיע. תפקידו של מנהל תיק ההשקעות הוא להביא לשביעות הרצון של המשקיע, אך באפשרותו לעשות כן רק אם הוא מכיר ומנוסה בחישוב כל הנתונים.

אופן הניהול של תיק ההשקעות

ניהול תיקי השקעות מתבצע בחשבון בנק ייעודי המנותק מחשבון העובר ושב וזאת על מנת למנוע טעויות והפסדים. בעת ניהול תיקי השקעות ניתן לעשות שימוש בכלים פיננסיים רבים, כאשר כולם נקבעים על פי מדיניות ההשקעה. גופים המנהלים תיקי השקעות עורכים פגישה בה נקבעים הגבולות של ההשקעה, אופיה ומטרותיה. מלבד מדיניות ההשקעה מורכבים תיקי השקעות מניירות הערך של אפיקי ההשקעה השונים. לכל אפיק השקעה תשואות אחרות, והתמורות החלות בשוק ההון משפיעות על התשואה המתקבלת במהלך ניהול התיק.

פיקוח על גופים המנהלים תיק השקעות בישראל

על מנת לנהל תיקי השקעות יש לעבור הסמכה מסודרת ומורכבת. מנהל התיק צריך להיות בקיא בסטטיסטיקה, כלכלה וחשבונאות. יחד עם זאת, על מנהל תיקי השקעות להיות מודע ורגיש לשינויים ולתמורות החלים בשוק ההון העולמי. גופים העוסקים בניהול תיקי השקעות פועלים ברישיון ונמצאים תחת פיקוח ממשלתי הדוק.

השוואה בין מנהלי השקעות

האתיקה המקצועית והביצועים של הגוף בתיקי השקעות אחרים יכולים להצביע בצורה ברורה על אופי ההשקעה העתידית של הלקוח. במילים אחרות, על מנת לבחור מנהל תיקי השקעות כדאי לברר המלצות וניסיון קודם. השוואה מקיפה מן הסוג הזה עוזרת לגבש תיקי השקעות מוצלחים בהתאם לאופי של הלקוח ותחת המגבלות שהוא מציב. כיום מנוהלים גופי ההשקעות באופן פרטי, אך חלים עליהם לא מעט חוקים הלקוחות מהמוסדות הציבוריים והכל על מנת שהמשקיעים יוכלו להיות בטוחים כי כספם נמצא בידיים הנכונות.