מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

קופות גמל

מהן קופות גמל ומה בינן ובין חיסכון פנסיוני

אחת העצות החשובות ביותר שאפשר לתת לאדם היא, כי כדאי לו לחסוך ככל יכולתו כספים כדי שיוכל להסתמך עליהם בעתיד, על כל צרה שלא תבוא ולמצער בעת הפרישה לגמלאות – הפנסיה. היתרון העיקרי של חיסכון פנסיוני הוא כי ניתנות הקלות רבות במסים ואחרות, אשר מסייעות להגדיל את החיסכון באמצעות קרנות אלה. סוג דומה של חיסכון אשר איננו פנסיוני, אבל נושא הקלות אשר מאפשרות חיסכון גדול יותר, הוא קופות גמל. מהן קופות גמל? למי הן טובות ומה בינן לבין חיסכון פנסיוני.

מהן קופות גמל

באופן כללי, ניתן להגדיר קופות גמל כמכשיר פיננסי לחיסכון המשמש לטווח הארוך ו/או הבינוני. כאשר מצטרפים אל קופות גמל נפתח חשבון חדש עבור המצטרף בו רושמים את המשיכות מן החשבון שביצע, את ההפקדות שלו לחשבון, את הרווחים או ההפסקים על ההשקעה בקופה וכמובן גם דמי הניהול של הכספים הנגבים מהחשבון. את הכספים המופקדים בקופת הגמל יכול הבנק להשקיע על פי המתווה שקבע המחוקק לביצוע השקעות בכספים אלה ולבסוף התשואה מחולקת כולה בין חברי קופת הגמל. קופות גמל אלה מחלקות למעשה את הרווחים שנצברו באמצעות השקעת הכספים של כלל עמיתי הקופה – אולי זאת הסיבה שבגללה חברי קופות גמל מכונים בדרך כלל עמיתי קופות גמל.

סוגים של קופות גמל

ישנם סוגים רבים מאוד של קופות גמל הנבדלות אלה מאלה במטרות לשמן נחסכים הכספים באותן קופות גמל ובאוכלוסיית האנשים הזכאים להצטרף אל אותן קופות גמל. כך למשל, ישנן קופות גמל אשר משמשות חיסכון לעניין פיצויים – מעביד מפריש כספים אל אותה קופת גמל אשר באמצעותם מבטיח המעביד קרן לתשלום פיצויי פיטורין, למשל, בעבור עובד שמפוטר וכו'; ישנן קופות גמל לדמי מחלה, באופן דומה לקרן הפיצויים, קופות גמל לחופשה, קופות גמל לעצמאים ולשכירים, קופות גמל אישית לפיצויים – כמו זאת שהמעביד מפריש אליה כספים, אלא שכאן החשבון בבעלותכם ולא בבעלות המעביד – ועוד סוגים של קופות גמל.

הטבות מס הניתנות לקופות גמל

נעיר כבר עתה, כי קצרה היריעה מלפרט בצורה יסודית את הטבות המס הניתנות למי שמשקיעים כספים באמצעות קופות גמל. נציין כי קופות גמל נהנות מהנחות משמעותיות ביותר על רווחים חייבים במס שנוצרים באמצעות קופות גמל אלה. כך למשל, עובד המפקיד סכומים בקופת גמל יכול ליהנות מהנחות בשיעורים של 20% על הפקדות שביצע בקופת הגמל, בתנאי שהוא מושך את הכספים לאחר גיל הפרישה (67 לגברים, 64 לנשים) ושחלפה תקופה המוגדרת בתנאי הקופה לפני משיכת הספים.

קופת גמל וחיסכון פנסיוני

כאמור קופות גמל נועדו להיות חסכונות לטווח ארוך. ההבדל הראשון בין קופת גמל לבין חיסכון פנסיוני הוא האופן בו הפיצוי משולם – בקופת גמל יהיה מדובר בדרך כלל בתשלום אחד בתום תקופה המוגדרת לגבי הקופה ו/או בעת צאתכם לגמלאות. הבדל שני הוא בהטבות הניתנות על החיסכון באמצעות כל אחד מהכלים. ישנם הבדלים נוספים, אולם בבסיסו של דבר, המדובר בחיסכון לטווח ארוך בשני המקרים. אם אתם רוצים לעשות את הבחירות הנכונות – אין תחליף להתייעצות עם מומחים.

למידע נוסף : השקעות