מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

כיצד בוחרים רואה חשבון לעסק?

כיצד בוחרים רואה חשבון לעסק?

בעלי עסקים, גדולים כקטנים, נזקקים לשירותיו של רואה חשבון. התפקיד אותו רואה החשבון ממלא, יכול להשתנות בהתאם לגודל העסק וכן בהתאם לצרכי הלקוח. לא רק חברות ולקוחות עצמאיים נזקקים לשירותיהם של רואי חשבון, גם שכירים נזקקים לעתים לעזרתם של רואי חשבון כאשר הם נדרשים למלא הצהרות הון, או כאשר בבעלותם נכס מושכר. ישנם רואי חשבון העובדים כעובדי החברה או העסק. אותם רואי חשבון ממלאים תפקידים של חשבי שכר או מנהלי מחלקות הנהלת חשבונות ומחלקת הכספים. בנוסף, ישנו גם רואה החשבון החיצוני אשר מוסמך לבצע בקרה על ניהולו הכספי של בית העסק.

הצורך בבקרה חיצונית של רואה חשבון מוסמך

בתחילת המאה העשרים, עם התפתחותו של שוק ההון, נולד הצורך להפריד את הישויות העסקיות אשר ניסו לגייס הון, לבין גופים המדווחים על מצבם הכספי של הישויות הללו. גיוס הון כולל הצגת המצב הכספי בפני ציבור שאינו קשור לעסק אך מעוניין לדעת האם כדאי ובטוח להשקיע בעסק באמצעות רכישת מניות או אג"ח של העסק.

בעקבות המצב הזה, נוצר מצב בו לעסק שהדו"חות הכספיים אותם הוא מפרסם אינם עוברים בקרה קיים ניגוד אינטרסים – מצד אחד הדו"חות אמורים לשקף את מצבו הכספי האמיתי של העסק, ומאידך הצגת העסק כנמצא במצב כלכלי טוב מכפי שהוא באמת נמצא בו תביא להגדלה ביכולת גיוס ההון. לא רק למשקיעים ולגופים מלווים חיצוניים יש אינטרס לקבל דו"חות שעברו בקרה על ידי גורם חיצוני לעסק, גם לשלטונות המס ישנה מטרה ברורה לקבל דיווח מהימן על מצבו של העסק מגורם שאינו מועסק ישירות על ידי בית העסק עצמו.

מה עושים רואי החשבון, וכיצד תורמת הכשרתם לביצוע מוצלח של תפקידם

תפקידם של רואי החשבון הוא להפיק דו"חות כספיים המשקפים את מצבו הכלכלי של העסק ומשמשים לא רק את המשקיעים ואת שלטונות המס אלא אף את בעל העסק עצמו, בכך שהם מאפשרים לו תכנון כלכלי נכון.

מלבד הדו"חות הכספיים, רואי החשבון מתנהלים מול גופי המס השונים (מע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי ועוד) ומול רשויות נוספות כגון הבורסה. רואה חשבון יכול לייעץ לבעל העסק ולעזור לו להבין האם המשכורות אותן הוא משלם תואמות ליכולותיו הכלכליות, מה צריך לעשות מבחינה כלכלית כדי להבריא את העסק, ולבדוק איך ניתן לקבוע את המס בצורה הטובה ביותר עבור העסק.

לימודי ראיית חשבון הם לימודיים אקדמאים הנמשכים כארבע שנים. על פי רוב, נהוג ללמוד מקצוע העוסק בתחום הכלכלה כגון חשבונאות או כלכלה ולשלבו לעתים בתחומים קרובים נוספים כגון ניהול או משפטים. בשנה הרביעית, לומדים התלמידים לימודים מרוכזים אשר תפקידם להכשירם כרואי חשבון. לאחר השנה השלישית התלמידים גם יכולים להצטרף לסטאז' באחד ממשרדי ראיית החשבון בארץ. בשנה החמישית עובדים התלמידים במשרה מלאה כסטאז'רים במשרד רואי החשבון ולאחר מכן ניגשים למבחני ההסמכה של לשכת רואי החשבון. במהלך הלימודים והסטאז" התלמידים צוברים ניסיון בהתנהלות מול גופי המס, בהכנת הדו"חות כן בייעוץ לבתי העסק, ניסיון וידע החיוניים לכל רואה חשבון וכמובן גם ללקוחותיו.

מה חשוב בבחירת רואה החשבון

כבכל תחום, הבנת הלקוח וצרכיו חיונית כאשר באים לבחור רואה חשבון לעסק. לרוב מקובל כי לקוחות קטנים מתאימה להם עבודה עם משרדי ראיית חשבון קטנים ואילו לחברות גדולות מתאימה עבודה מול משרד רואי חשבון גדול. משרד גדול אשר עשה לעצמו שם טוב אצל נציגויות המס יעשה שירות טוב יותר ללקוחותיו, ומנגד, עסק קטן עלול להיבלע ולא לקבל את היחס והנגישות המגיעים לו במשרד גדול.

לא רק גודל העסק חשוב אלא גם הצרכים – לכל משרד רואי חשבון ולכל רואה חשבון ישנם תחומי ההתמחות המיוחדים לו. תחום התמחות יכול להיות ייעוץ מס מקומי לעומת ייעוץ מס בינלאומי, עבודה עם עסקים בתחום תוכן מסוים והכרת כל החוקים והכללים הנוגעים לאותו תחום תוכן, או התמחות בניתוח והפקת דו"חות מסוימים לעומת אחרים (למשל הדו"חות הנדרשים על ידי מס הכנסה לעומת אלו הנדרשים על ידי הבורסה). בבחירת רואה חשבון יש לקחת בחשבון את תחום ההתמחות הנדרש על ידי העסק ולבדוק אל מול ההתמחות של משרד רואי החשבון ושל רואה החשבון המיועד.

לאחר צמצום רשימת המועמדים בהתאם לגודל המשרד הרצוי ולתחום ההתמחות, כדאי לוודא מה ההכשרה שרואה החשבון קיבל. קיימים מסלולי הכשרה שונים שיכולים לתרום לעסק באופן שונה: רואה חשבון שהוא גם יועץ השקעות, או כזה שהתמחה גם בדיני פטנטים וקניין רוחני לדוגמה, יכול לתת לעסק שירותים נוספים שרואה חשבון אחר לא יוכל לתת.

לאחר כל אלו חשוב לקבל המלצות על רואה החשבון. המלצות ניתן לקבל הן ממכרים בעלי עסקים אשר עבדו מול רואה החשבון והן מלקוחותיו של רואה החשבון. במידה ורואה החשבון מבקש לקבל את אישור לקוחותיו הרי מדובר ברואה חשבון הדואג לפרטיות לקוחותיו. במידה ורואה החשבון מסרב לתת המלצות מלקוחות, יש להיזהר לגביו.

נושא נוסף עליו כדאי לתת את הדעת הוא נושא חוזה ההתקשרות עם רואה החשבון. כדאי להימנע מחוזי התקשרות זולים בהם הלקוח מתחייב למשך התקשרות ממושך, וודאי להימנע מחוזה אשר יחייב את הלקוח בתשלום קנסות במידה וההתקשרות עם רואה החשבון תופסק.

שירותיו של רואה חשבון חיוניים לכל בית עסק, וגם ללקוחות עצמאיים ושכירים לעתים. התנהלות מוצלחת של רואה החשבון מול שלטונות המס מחד, הפקת דו"חות העוזרת לבעל העסק לתכנן את הניהול הכספי של העסק מאידך וזמינותו ורמת הידע והמקצועיות של רואה החשבון חשובים מאד להצלחת העסק. שכר טרחתו של רואה החשבון יכול להשתנות בין רואה חשבון אחד לשני, אולם זה אינו המרכיב היחידי, ולרוב אף לא החשוב ביותר, בבחירת רואה חשבון לעסק.