מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

מהם תנאי זכאות למשכנתא

מהם תנאי זכאות למשכנתא

כמעט כל מי שקונה דירה בישראל לא יכול לממן את כל העלות של הדירה מההון העצמי שלו ולכן רבים פונים לבנקים השונים על מנת לקבל הלוואת משכנתא. התהליך של קבלת המשכנתא יכול להיות ארוך ומתיש, ולא לכל אחד יעניק הבנק משכנתא. לכן, חשוב לדעת כי ישנה אוכלוסייה לא קטנה, אשר זכאית לקבל משכנתא ממשלתית, שהיא משכנתא בתנאים טובים ונוחים במיוחד. בכתבה זו נפרט מעט אודות נושא חשוב זה – הזכאות לקבלת משכנתא בישראל.

מהי משכנתא ממשלתית

משרד הבינוי והשיכון הוא הגוף האחראי על תחום המשכנתאות הממשלתיות. כמובן שלא לכל אחד מגיעה משכנתא זו, ואם אתם נחשבים ל"עשירים" ויש לכם מספיק הון עצמי לרכישת דירה ללא סיוע, לא תהיה זכאים למשכנתא ממשלתית. לעומת זאת, אזרחים ללא דירה (או ליתר דיוק – אזרחים שלא היתה להם מעולם דירה משלהם), זכאים במקרים מסויימים לקבל משכנתא ממשלתית בתנאים נוחים מאוד. את המשכנתא הזו ניתן לקבל פעם אחת בחיים וניתן לקבל אותה דרך מספר בנקים שונים. כמובן שגובה המשכנתא תלוי בגורמים רבים כגון – הגיל של המבקש, איזור המגורים בו הוא רוצה לקנות דירה, מספר הילדים של המבקש, שנות השירות בצבא, מצב משפחתי ועוד. עבור אזרחים רבים בישראל, החלום של רכישת דירה הוא בלתי אפשרי, ללא העזרה הזו של המדינה.

מי זכאי למשכנתא ממשלתית

חשוב לציין, כי לא לכל אדם שיש לו זכאות משכנתא, מספיקה ההלוואה לצורך רכישת דירה. עבור אזרחים רבים, גם המשכנתא הממשלתית לא תספיק מכיוון שמשכנתא שכזו תכסה לכל היותר 70% מערך הדירה. אם אין למבקש המשכנתא את ה- 30% הנותרים, הוא בבעיה… כל מי שמקבל משכנתא מהמדינה חייב לגייס את שארית הסכום ועליו לוודא כי הוא יוכל לגייס את הסכום עוד לפני קבלת המשכנתא. ברוב המקרים, הזכאים למשכנתא ממשלתית הם חסרי דירה העונים על מספר תנאים – אין להם דירה או חלק מדירה, יש להם דירה על שמם אך הדירה אינה זמינה למגורים מכיוון שקרוב משפחה מקרבה ראשונה גר בדירה, או – אנשים שהיתה להם דירה כאשר היו נשואים אך בעקבות הגירושין עברה הדירה ללא תמורה לבן או בת הזוג לשעבר. ישנם גם מקרים בהם אנשים שיש להם דירה יהיו זכאים למשכנתא ממשלתית, למשל – גרושים שאיבדו את הזכויות בדירה שלהם בעקבות הגירושין, אנשים המתגוררים במצוקה (בצפיפות גדולה או במצוקה בריאותית) ועוד. אך ברוב המקרים, הזכאים למשכנתא ממשלתית הם אנשים שאין להם דירה ועומדים בשאר התנאים. על מנת לקבל משכנתא ממשלתית יש להוציא תעודת זכאות משכנתא, אשר משמעותה – משרד השיכון החליט כי אתם עומדים בתנאים שהציב ולכן אתם זכאים להלוואה המיוחדת והמוזלת הזו, שתאפשר לכם לרכוש דירה בישראל.

מומלץ לקבל ייעוץ מיועץ משכנתאות

כאשר לוקחים הלוואת משכנתא, גם אם המדובר במשכנתא ממשלתית בתנאים נוחים במיוחד, רצוי מאוד להתייעץ עם יועץ משכנתאות שאתם סומכים עליו. ישנם סוגים רבים של מסלולי משכנתא, סוגי ריביות רבים ואין ספור תמהילים של משכנתאות. גם כאשר מקבלים משכנתא זולה ומשתלמת במיוחד מהמדינה, יועץ משכנתאות איכותי יכול לסייע לכם לקבל את המשכנתא המתאימה לכם ביותר.

לכן, השלב הראשון הוא לברר אם אתם אכן זכאים למשכנתא מהמדינה ואם התשובה על כך חיובית – מצבכם השתפר מאוד. אך גם לאחר שהתברר לכם שאתם זכאים למשכנתא ממשלתית, אל תוותרו אל התייעצות עם יועץ משכנתאות איכותי ומקצועי! *אפיק השקעה מעניין בשנים האחרונות הוא נחלות למכירה