מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

קרן פנסיה

קרן פנסיה

את המילה פנסיה כולנו מכירים. עם זאת, לעתים נדמה כי רב הנסתר על הגלוי בכל הנוגע לביטוח פנסיוני. בטקסט הקצר שלפניכם החלטנו לרכז מספר פרטי מידע אודות קרן הפנסיה לשימושכם. שתהיה לכם קריאה מהנה.

קרן פנסיה – מה זה

במובן הפשוט ביותר של המילה, קרן פנסיה היא תכנית לביטוח פנסיוני שמבטיחה הן לשכיר והן לעצמאי תשלום חודשי שישולם לו עם הגיעו לגיל הפרישה ולשארית ימי חייו. מעבר לכך קרן פנסיה מבטיחה תשלום חודשי גם במקרה בו הפרישה ארעה בשל נכות מסוימת וכמובן שבמקרים של מוות, מועברת הקצבה לבני משפחתו של בעל הקרן. פנסיה שמיועדת למשפחת הנפטר או לעובד שפרש עקב נכות קרויה בשם פנסיה מקיפה והקרן הסטנדרטית בשם פנסיית יסוד.

מהות קרן פנסיה היא הענקת ביטחון כלכלי לאדם ועל כן בניגוד למה שרבים חושבים, לא רק שכירים נהנים מקרן פנסיה. כל אדם המתפרנס מעבודתו ויהיה זה שכיר או עצמאי רשאים להעביר מדי חודש כסף לקרן.

גובה הפנסיה

גובה הפנסיה נקבע לעתים קרובות כפונקציה של החיסכון שנצבר בקרן תוך התחשבות במספר המוטבים (העובד או בני משפחה נוספים), במין העובד, בהרגלי העישון שלו וכיו"ב. שיטה זו מבוססת על שיקולים שבסופו של דבר נועדו כדי להבטיח את היכולת של הקרן לעמוד בהתחייבות שלה. עם זאת ישנן שיטות נוספות לחישוב הפנסיה כמו למשל חישוב הקרן כפונקציה של שכר העובד בשנות העבודה האחרונות שלו בלבד או כפונקציה של היחס בין שכר העובד והשכר הממוצע מדי שנה.

מצבים שונים שמכסה הקרן

פרישה – כיום גיל הפרישה בישראל הוא 67 מעבור גברים ו62 עבור נשים. למרות זאת, ישנן תכניות פנסיה שניתן להגדיר בהן גיל פרישה שונה מזה המקובל על פי חוק. את גיל הפנסיה ניתן להקדים וכמובן גם לאחר. לעתים דחייה של מועד הפנסיה מזכה את העובד בתוספת כספית מסוימת עבור הדחיה. הקדמת גיל הפרישה מכונה פנסיה מוקדמת וכמובן שכרוכה לרוב בהפחתת שיעור הפנסיה המשולמת.

מוות – ישנן קרנות פנסיה בהן מדובר על מסלול אופציונלי, כלומר לא מחויב המציאות. עם זאת, ישנן קרנות שזהו מסלול בסיסי בהן. קרן פנסיה שכוללת מקרה של מוות מהותה דאגה ליקיריו של הנפטר לאחר לכתו כפי שיוגדרו בקרן.

נכות – ביטוח נכות או "ביטוח מפני אובדן כושר עבודה" הוא מה שמבטיח לעובד שיוכל להמשיך לקבל קצבה חודשית במקרה בו יחווה פגיעה ממושכת בכושר העבודה שלו עקב תאונה, מחלה וכיו"ב. במקרה זה חשוב מאוד לקרוא את האותיות הקטנות כיוון שישנו הבדל גדול בין אובדן היכולת לעבוד במקצוע הנוכחי (פסנתרן יכול ללמד מוסיקה גם אם לא יוכל לנגן) או אובדן יכולת לעבוד כלל.

אנחנו מזמינים אתכם להמשיך להתעניין וללמוד אודות קרנות פנסיה בישראל כיוון שבסופו של דבר – מדובר על העתיד שלכם ושל היקירים שלכם. בהצלחה.