מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

קרן השתלמות – חשיבותה וייתרונה לעצמאים

קרן השתלמות – חשיבותה וייתרונה לעצמאים

להיות עצמאי זה לא תמיד פשוט. אתה המנהל, המבוגר האחראי, מי שצריך לתפעל את העסק, לנהל את העובדים, להתמודד עם הרשויות. נוסף לכול, אתה גם הבוס של עצמך, מה שאומר שבכל בעיה ותלונה אתה הכתובת. וזה גם אומר שאתה צריך לדאוג לעצמך – לפרנסה, לתנאים טובים. טוב שיש גם כמה יתרונות גדולים, שאותם אפשר לנצל לשם כך.

עצמאי צריך, בין היתר, להבטיח את עתידו.

לשם כך חשוב ביותר שיהיה לו ביטוח בעל כיסוי מקיף (למשל ביטוח חיים, אובדן כושר עבודה וכו') וכמובן – פנסיה. אותו חיסכון ארוך טווח המבטיח כי את ימי הגמלאות תבלה בצורה נוחה. חשוב לדעת שכעצמאי מגיעות לך הטבות מס שונות, שאחת הדרכים האופטימליות לממש אותן היא קרן השתלמות.

מה זה בדיוק קרן השתלמות

קרן השתלמות היא תכנית חיסכון לטווח בינוני, שבה אפשר לצבור כסף וליהנות מהטבת מס – כעצמאי, החיסכון בקרן השתלמות נחשב להוצאה מוכרת. כלומר מהכסף הנצבר בקרן לא מנוכה מס בעת משיכתו, ולכן מדובר ברווח נקי. עצמאי יכול להפקיד בקרן עד 4.5% אחוז מהכנסתו השנתית, בתנאי שהסכום השנתי אינו עולה על 9,495 ש"ח בשנה. כלומר ההכנסה השנתית המירבית שעליה אפשר לקבל הטבת מס היא 211,000 ש"ח.

חשוב לציין שקרן השתלמות משמשת כאפיק חיסכון בלבד. כלומר היא אינה מספקת כל כיסוי ביטוחי, למשל למקרים של אובדן כושר עבודה או השתכרות, להבדיל מתכניות פנסיה רבות או, כמובן – מפוליסות ביטוח ייעודיות. לכן קרן ההשתלמות אינה יכולה להוות תחליף לחיסכון פנסיוני ו/או לביטוח.

אם כך, מה היתרון שלה

מעבר לעובדה שהיא נחשבת, כאמור, כהוצאה מוכרת, היא משמשת כתכנית חיסכון המציעה תנאים נוחים ומשתלמים, בעיקר לעצמאים. קרן השתלמות מאפשרת משיכה של הכספים בטווח זמן בינוני, כלומר אחרי זמן מוגדר מראש (בדרך כלל 6 שנים) אפשר למשוך את הכסף. לא חייבים לחכות לגיל הפרישה כדי ליהנות מהחיסכון, להבדיל מחיסכון פנסיוני למשל. זה מאפשר לעשות בה שימוש מושכל, למשל לחסוך בה כספים למטרה מוגדרת מראש – בין אם לטובת העסק, למשל להשקעה חוזרת בעסק, ובין אם לצרכים אישיים, למשל מימון חופשה או טיול. כמובן, אפשר גם להמשיך בחיסכון עד גיל הפרישה, וליהנות מהכספים אז, נוסף לכספי הפנסיה. כלומר, אפשר להשתמש בה לטובת חיסכון לטווח ארוך.

במקרים שבהם הכסף מיועד להשתלמות או שהגיע גיל הפרישה, אפשר למשוך אותו לפני המועד המיועד ועדיין ליהנות מהטבות המס. במקרים מסוימים אפשר למשוך את הכסף לפני מועד הפירעון ולשמור על הטבת המס, אך לאחר מכן אי אפשר להמשיך להשתמש בקרן, כלומר להפקיד אליה כספים לחיסכון נוסף.

יתרון נוסף של קרן השתלמות הוא הגמישות. אין חובה להפקיד בקרן סכום קבוע מדי חודש, אפשר להפקיד סכומים משתנים מפעם לפעם, ועדיין ליהנות מהטבת המס. זה מאפשר לבעלי עסק ולעצמאים לנצל את הקרן בהתאם למצב של העסק שלהם. כאשר המאזן חיובי ויש מה להשקיע, אפשר להפקיד כספים. בזמני דחק או לחץ, אפשר לדחות את ההפקדה. הזכויות והטבת המס נשמרות.

לא כדאי לשים את כל הביצים בסל אחד. כעצמאי, טוב שיהיו לך אפיקי חיסכון ורווח רבים, ודאי יותר מאחד. לכן לא כדאי להחמיץ את הטבת המס המגיעה לך בגין קרן השתלמות, ואת היתרונות הנלווים לחיסכון בדרך זו. לפרטים נוספים