מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

פתיחת עסק – מה חשוב לדעת

במידה והחלטנו לפתוח חברה או עסק, עלינו לקחת בחשבון כי מדובר בתהליך לא קצר שיש לבצעו בצורה מקצועית ומסודרת. 

אחת הסיבות הנפוצות בכישלון עסקים ומיזמים טמון בתכנון לקוי וניהול פיננסי גרוע אשר החל עם פתיחת העסק. ניהול תקין של העסק מן הרגע הראש בונה למעשה את היסודות עליהן מושתת העסק. יסודות אלה ילוו את העסק לאורך הדרך וימנעו בעיות שונות אשר עלולות לגרום לנזקים קריטיים ולכישלון.

תכנון נכון – בניית תכנית עסקית

ראשית כל, עוד לפני העניין הבירוקרטי עלינו להכין תכנית עסקית מסודרת בה נלקחים בחשבון כל האלמנטים הרלוונטים לעסק – מהות העסק ותחום פעילותו, תהליכים שונים המתקיימים בעסק, מספר עובדים ושכר, הכנסות מול הוצאות (משוער) ולמעשה כל היבט שיווקי, טכנולוגי, תפעולי וכלכלי הרלוונטי לעתיד העסק. באמצעות תכנית זאת אנו מקבלים תמונה ברורה יותר על העסק בעזרתה נוכל להקים את העסק בצורה מקצועית ומסודרת יותר, זאת לאחר שלקחנו בחשבון את כל האלמנטים החיוניים לעסק.

רישום והסדר מול הרשויות

לפני רישום העסק עלינו לקבוע איזה סוג עסק אנחנו רוצים להיות, האם מדובר בחברה? עוסק מורשה או פטור? לכל סוג עוסק יש את היתרונות והחסרונות שלנו ולכן חשוב לבחון איזה סוג עוסק הוא המתאים ביותר לצרכים שלנו. לאחר שבחרנו את סוג העסק יש לדווח ולבצע רישום מול הרשויות במשרדי מע"מ ולביטוח הלאומי ובמידה ומדובר בחברה להגיש טופס בקשת רישום חברה עבור רשם החברות כשעל החתום מבקש הראשון ועורך דין.

התנהלות פיננסית

המטרה של רב העסקים היא להרוויח כסף וכמה שיותר. הלכך, יש להתייחס להיבט הפיננסי כאלמנט חשוב ביותר עבור העסק ולבחון כיצד כל גורם בעסק משפיע עליו מבחינה פיננסית. מומלץ כי כל עסק מתחיל, בין אם מדובר בעסק קטן, בינוני או גדול, ייעזר בשירותיו של רואה חשבון מקצועי אשר ינהל את חשבונות העסק, כך שתהיו בראש שקט מהבחינה הכספית.

התנהלות משפטית

הגנה וליווי משפטי לעסק היא מצרך חשוב ביותר לכל עסק בכל סדר גודל שהוא. כבר משלב פתיחת עסק עלינו לבצע חוזים והסכמים שונים שמוטב כי יעברו תחת פיקוחו של עורך דין. כך יובטח לנו כי כל החוזים והעניינים המשפטיים ישרתו את הצרכים של העסק ולא יפגעו בו. בנוסף לכך, חשוב להגן משפטית על הקניין הרוחני של העסק/חברה, אי הגנה משפטית עלול להוביל לגניבת המידע על ידי חברות מתחרות. תחום המודיעין העסקי הוא חלק אינטגרלי בכל עסק וגניבת מידע לא מוגן משפטית עלול לגרום להפסדים כספיים לחברה או לעסק.
לסיכום, ניתן לראות כי הליך פתיחת העסק כולל מספר שלבים כשכל שלב צריך להתבצע בצורה הטובה ביותר. כך נבטיח את פעילותו התקינה של העסק ונגדיל את סיכויי הצלחתו.
למידע משפטי מקצועי בנושא פתיחת עסק – עו"ד ברק רון – ייעוץ משפטי לעסקים