מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

מתי כדאי לפנות למנהל חשבונות ומתי לרואה חשבון

מתי כדאי לפנות למנהל חשבונות ומתי לרואה חשבון

יש הבדל עקרוני בין עבודת מנהל חשבונות ורואה חשבון. מנהל חשבונות כשמו כן הוא – מנהל את החשבונות של עסק, קטן כגדול, ולא משנה באיזו שיטה ומה גודל העסק.

הנהלת חשבונות כוללת את:

כל המרכיבים החשבונאיים הכלולים בתחום זה כדי לתת תמונה מקיפה ומלאה של מצב העסק מן המבחינה הפיננסית בכל עת. יש עסקים הזקוקים להנהלת חשבונות רגילה ויש הזקוקים להנהלת חשבונות כפולה והכל תלוי בסוג העסק וצורת התארגנותו.

לעומת הנהלת חשבונות, שאותה לומדים בקורסים שונים וברמות שונות, תפקידו של רואה החשבון הוא שונה. רואה חשבון הינו אדם המורשה לעסוק במקצוע לאחר שלמד תחום זה ונבחן בבחינות של לשכת רואי החשבון בארץ ועבר תקופת סטאז' במשרד המורשה לכך. רואה חשבון הוא אדם הזקוק לאישור ממשרד המשפטים כדי לעסוק במקצוע זה והוא כולל מגוון תחומי עניין. אך תפקידו העיקרי של רואה החשבון הוא לבצע עבודת ביקורת על ספרי הנהלת החשבונות ועל פעילותה הפיננסית של החברה העסקית. עבודה זו מסוכמת בדוח ביקורת של רואה החשבון המבקר את הדוחות הכספיים של העסק. רואי חשבון עוסקים במגוון רחב של תפקידים נוספים שלא כאן המקום לפרטם לעומת מנהלי חשבונות שתפקידם הוא לנהל בפועל את חשבונות העסק יום ביומו.

מתי פונים למנהל חשבונות ומתי לרואה חשבון

מסתבר שכל עסק זקוק לשתי הפונקציות הללו. גם ניהול חשבונות רציף ויום יומי וגם ביקורת והכנת דוח שנתי לצרכי הגשתו למשרדי המס השונים על ידי רואה חשבון. עסקים קטנים יכולים להסתפק בהנהלת חשבונות במהלך השנה ורק להעביר את החומר לבדיקת רואה חשבון בסוף השנה על מנת שיוציא דוח ויחתום על תקינותו ועסקים גדולים יותר יצטרכו להעסיק מנהלי חשבונות לעבודה השוטפת וגם רואי חשבון על בסיס קבוע כדי לעמוד בכל המשימות החשבונאיות הצפויות להם.

לימודי הנהלת חשבונות

אם אתם מעוניינים לעסוק בתחום הנהלת החשבונות תצטרכו ללמוד זאת במוסד מוכר המעניק תעודה בסיום הקורס. על תעודה זו להיות מוכרת על ידי המוסדות הרשמיים במדינה שאם לא, לא תהיה לתעודה כל תוקף מקצועי. יש כמה סוגים של קורס הנהלת חשבונות: הסוג הראשון והבסיסי הוא קורס הנהלת חשבונות סוג 1+2. קורס הנהלת חשבונות זה מאפשר לעבוד בתפקידים שונים בתחום החשבונאות והוא מקנה הסמכה מטעם משרד התמ"ת. קורס זה הינו קורס בסיסי וכדי להתקדם במקצוע יש לקחת קורס הנהלת חשבונות מתקדם.

קורס הנהלת חשבונות מתקדם הוא קורס הנהלת חשבונות סוג 3 שמכונה גם הנהלת חשבונות ראשי. קורס זה מכשיר מנהלי חשבונות לניהול במשרדי רואי חשבון גדולים או משרדים גדולים להנהלת חשבונות. השלב הבא בלימודי התחום הוא לימודי ראיית חשבון.
בנוסף לקורס הנהלת חשבונות ניתן להשתלם גם בקורס ייעוץ מס שנחשב לקורס משלים למנהלי חשבונות, או לרואי חשבון המעוניינים לגוון ולהרחיב את אפשרויות התעסוקה שלהם.