מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

ממה מורכב תלוש שכר

ממה מורכב תלוש שכר

אמנם אנחנו מקבלים אותו מדי חודש, אבל רובנו אינם יודעים לקרוא אותו נכון וכלל לא מבינים את הפרמטרים השונים, המצוינים בו. תלוש השכר שלנו כולל, במסגרתו, נתונים רבים שאינם קשורים רק לשכר עצמו, המועבר אל חשבון הבנק שלנו, אלא נתונים נוספים אחרים, חשובים לא פחות. הנה, לפניכם, הסעיפים השונים, המופיעים בכל תלוש שכר והסבר קצר על כל אחד מהם ומידת חשיבותו.

סעיפי וותק, חופשות מצטברות וימי מחלה

חלקו הראשון של כל תלוש שכר כולל פרטים חשובים, המשפיעים על נתוני העובד ועל השכר שאותו מקבל. בחלק זה יצוין בדרך כלל תאריך תחילת העבודה. חשוב לבדוק את התאריך המופיע ולוודא שאכן מדויק, שכן בהתאם לתאריך זה צובר העובד את זכויותיו במקום עבודתו ואת הפיצויים העומדים לרשותו. פעמים רבות הוא משפיע גם על נתונים נוספים, הנקבעים בהתאם להסכם העבודה, הכוללים גם הם את זכויותיו של העובד.

חלק זה כולל גם פרטים נוספים וחשובים, כמו ימי חופשה שהצטברו, ימי מחלה וכדומה. גם פרטים אלה בעלי חשיבות רבה, ומשפיעים לא מעט על תנאיו של העובדים ועל הזכויות העומדות לרשותו, ובמיוחד בעת עזיבת מקום העבודה, אם בשל עזיבה מרצון או בשל פיטורין.

הפרשות לפנסיה, לקרן השתלמות או לקופות שונות

חלק זה של תלוש שכר העבודה מציין את כל ההפרשות השונות, אותן מפרישים הן המעביד והן העובד לטובת קרנות פנסיה או קרן השתלמות. בכל חודש ניתן לראות את הסכום המדויק, המופרש לטובת קרן הפנסיה, קרן השתלמות או ביטוח מנהלים. חשוב לוודא כי אכן מופרשים הסכומים, כפי שנקבע עליהם מראש וכבר החל משנת העבודה הראשונה (נכון לקרן פנסיה, שהינה חובה על פי חוק).

על חשיבות הבנת תלוש השכר והסעיפים שבו

תלוש שכר הוא אחד המסמכים החשובים ביותר. חשוב לשמור את כל תלושי השכר ממקומות העבודה השונים (ובכל אחד מחודשי העבודה), ולא פחות חשוב מכך, גם לעבור עליהם מדי חודש ולבחון את סעיפיהם השונים. ישנם תלושי שכר ברורים מאד, הכוללים אך ורק את המידע ההכרחי ובאופן קריא ופשוט להבנה. תלושי שכר אחרים, מורכבים יותר. כך או כך, יש לוודא, ובכל חודש, כי הנתונים המופיעים על תלוש השכר נכונים וכי כל הפרטים והסכומים המצוינים הינם בהתאם להסכם העבודה שנקבע מראש.

על העובד עצמו מוטלת האחריות הבלעדית לעקוב אחר תלוש שכר זה ולוודא כי אכן תקין ונכון. מכיוון שכולל גם פרטים לגבי הפרשות פנסיה חשובות מאד, המבטיחות את עתידו, ובנוסף גם זכויות אחרות רלוונטיות לו, יש לבדוק את הנתונים המופיעים באופן קבוע. במידה ומתקשים לעשות זאת, מומלץ להיעזר במנהל החשבונות או חשב השכר של מקום העבודה כדי להבין את הפרטים המצוינים בתלוש השכר ולוודא שהם אכן נכונים.