מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

מה עדיף לעצמאים – רואה חשבון או הנהלת חשבונות עצמאית?

מה עדיף לעצמאים – רואה חשבון או הנהלת חשבונות עצמאית

כל אדם שיש לו עסק עצמאי, חייב לקבל החלטה אם הוא ישמש בעצמו כמנהל החשבונות של העסק, או שהוא ישלם לרואה חשבון או מנהל חשבונות חיצוני, אשר יבצע עבורו את הנהלת החשבונות. זוהי החלטה אחת מיני רבות שיש לקבל כאשר פותחים עסק עצמאי, אך זוהי החלטה חשובה ועקרונית, שיש לקבל כבר בתחילת הדרך.

לכל חלופה יש יתרונות וחסרונות

רואה חשבון חיצוני יחסוך לכם לא מעט כאבי ראש והתרוצצויות, אך הוא גם עולה כסף (לפחות כמה מאות שקלים בחודש). לעומת זאת, ניתן לחסוך את העלות הזו באמצעות הנהלת חשבונות עצמאית, אך לא כולם יודעים כיצד לעשות זאת ולא לכולם יש את הפנאי לכך. עוד על הדילמה הזו של עצמאים רבים בכתבה הבאה.

הנהלת חשבונות עצמאית תחסוך לכם אלפי שקלים בשנה!
אם אתם רוצים להיות עצמאים ללא בוס שיגיד לכם מה לעשות, זכרו כי לחופש הזה נלווים גם לא מעט מטלות, ואחת מהן היא הדאגה להנהלת החשבונות. היתרון המרכזי של הנהלת חשבונות עצמאית, הוא כמובן החיסכון הכספי. עסק קטן אשר מעסיק מנהל חשבונות ישלם לו לפחות כמה מאות שקלים בחודש, ועסקים גדולים יותר ישלמו לרואי החשבון שלהם אף מעבר לכך. לכן, כל מי שמנהל את החשבונות שלו בעצמו חוסך כסף, וזהו יתרון חשוב. מצד שני, הנהלת חשבונות עצמאית היא לא עניין פשוט כלל וכלל. יש לדאוג ללא מעט ענייניים כגון הדפסת חשבוניות, דיווח שוטף לרשויות המס (ביטוח לאומי, מע"מ ומס הכנסה), מעקב מתמיד אחר ההכנסות וההוצאות, עריכת דוחות שנתיים ועוד. אם יש לכם את האפשרות לעשות כל זאת בעצמכם, תוכלו לנסות לנהל את החשבונות שלכם בעצמכם ולחסוך את התשלום לאיש מקצוע חיצוני. כמובן שתצטרכו לברר במה זה כרוך, מה נדרש ומה עליכם לעשות מדי חודש. הנהלת חשבונות עצמאית איננה עניין פשוט, אך עסקים קטנים יכולים ללמוד במהרה את העבודה ולבצע זאת בהצלחה. אם יש לכם מספר בודד של עסקאות בחודש – תוכלו בהחלט לעמוד במשימה, אך אם יש לכם חברה גדולה עם עסקאות וחשבוניות רבות מדי חודש, כדאי להעביר את העבודה לאיש מקצוע חיצוני, אשר יבצע עבודה מקצועית ואיכותית יותר מכם.

תשלום לאיש מקצוע חיצוני
עבור רבים, הנהלת חשבונות עצמאית היא משימה מורכבת מדי, ורבים מעדיפים לשלם כמה מאות שקלים בחודש למנהל חשבונות או רואה חשבון חיצוני, אשר יעשו עבורם את העבודה. "כאב הראש" שבהנהלת חשבונות עצמאית הוא לעיתים יותר מדי עבור אנשים רבים, שלא רוצים לעסק כלל וכלל בכל הנושא הכספי והחשבונאי. עבור אלה, ישנה אופציה פשוטה – להעביר את העבודה הזו לאיש מקצוע חיצוני שאמנם יגבה עבור כך כסף, אך רוב הסיכויים שגם יבצע עבודה מקצועית יותר מאשר בעל העסק. מלבד החיסרון של העלות החודשית, אין ספק כי הנהלת חשבונות חיצונית היא לרוב איכותית ומדוייקת יותר מכיוון שמבצע אותה איש מקצוע המתמחה בתחום. איש מקצוע זה יוכל גם לענות לעצמאי על שאלות רבות במהלך השנה בכל הקשור למצבו הכספי, ותפקידו לתת מענה שוטף לכל הבעיות של העסק בתחום הפיננסי. הוא ייעץ לבעל העסק, יבצע עבורו דוחות, ישלח הודעות ודיווחים לרשויות המס ולמעשה ייקח מממנו את כל מה שקשור לתחום הנהלת החשבונות. עסקים קטנים יכולים להעסיק מנהל חשבונות עבור כמה מאות שקלים בודדים בחודש, ולרבים סכום זה בהחלט משתלם. לעסקים גדולים יותר התשלום יהיה לרוב גבוה יותר.

לסיכום, על כל עצמאי לבצע שיקול של עלות מול תועלת ולהחליט האם שווה לו להשקיע בסיוע חיצוני מקצועי בתחום הנהלת החשבונית ולשלם על כך, או לחילופין לקחת את המשימה המורכבת הזו על עצמו לחסוך לא מעט כסף במהלך השנה.