מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

מהן מדרגות מס

מהן מדרגות מס

מס הכנסה הינו מס אשר המדינה גובה עבור הכנסתו של כל אדם עובד באמצעות ניכוי סכום מסוים ממשכורתו. בין אם אתם שכירים או עצמאיים, מס הכנסה מתייחס לכולם. קיימות סיבות שונות לפטורים, הקלות או החזרים במס ההכנסה במידה ועומדים בקריטריונים מסוימים. גובה מס הכנסה הנגבה מן העובדים אינו אחיד והוא מחושב על פי משתנה בשם מדרגות מס. 

כיצד ניתן לדעת באיזו מדרגה אתם

החוק קובע כי ככל שאדם מרוויח סכום גבוה יותר עליו לשלם מס הכנסה גבוה יותר. המטרה היא להטיל מס נמוך על אנשים המרוויחים מעט כסף ולעומתם להטיל מס גבוה על העשירים. ההחלטה לגבי גובה סכום המס אותו ישלם כל אזרח עובד מבוצעת באמצעות כלי פשוט המכונה מדרגות מס. מדרגות המס מציגות מדרגות הכנסה מהסכום הנמוך ביותר ועד הסכום הגבוה ביותר ומהו שיעור המס אשר יגבה בגינו. השיעור הנמוך ביותר הינו 10% ואילו השיעור הגבוה ביותר עומד על 48%. את שיעורי מדרגות המס ניתן למצוא באינטרנט בקלות על ידי חיפוש הביטוי מדרגות מס. חשוב לשים לב כי מדרגות המס משתנות כל הזמן על ידי משרד האוצר ורשויות המס בהתאם להחלטות שונות. לכן, מומלץ לקבל את הנתונים מאתר האינטרנט של מס הכנסה כיוון שבאתר זה קיימת טבלת מדרגות המס המעודכנת ביותר.

כיצד מחושב מס הכנסה על פי מדרגות המס

חישוב מס ההכנסה על המשכורת מתייחס לסכומי מקסימום במדרגת מס וחיוב עבורה בהתאם לשיעור המתאים. למשל, אם אדם מרוויח 10,000 ₪, יש לפצל את הסכום על פי המדרגות. אם למשל המדרגה הראשונה הינה גביית 10% למרוויחים עד 5,200 ₪, יחויב האדם ב-10% מ-5200 ובנוסף ב- 10% מהיתרה (4,800). זאת כיוון שהיתרה עדיין אינה עוברת את המדרגה הראשונה. אילו היתה היתרה עוברת את המדרגה הראשונה (מעל 5,200) היא היתה מחויבת בשיעור של 14%.

מה עושים כאשר מחליפים מקום עבודה והמשכורת משתנה

כאשר מחליפים מקום עבודה לתפקיד עם משכורת נמוכה יותר יש לדאוג בסוף השנה לעדכן את מס הכנסה ולדאוג לקבלת החזר. חישוב מס הכנסה מבוצע על בסיס שנתי ולא חודשי. כלומר החישוב מתייחס לכך שתעבדו באותה משכורת עד סוף השנה. באם פחתה המשכורת באחד החודשים על מס הכנסה לבצע חישוב ממוצע חדש ולהחזיר לכם את ההפרשים.

האם מס הכנסה מחזיר את ההפרשים באופן אוטומטי

מס הכנסה אינו מבזבז את זמנו בחיפוש אנשים להחזיר להם כספים. לכן, האחריות המלאה לסגירת הטיפול בנושא זה מוטל עליכם בלבד. ניתן לבצע זאת באופן עצמאי או לחלופין בעזרת חברות מסוימות אשר זהו עיסוקן. ולסיום, זכרו כי החברות הללו גובות מכם עמלה בשיעור מסוים על פי הסכום שקבלתם. ניתן לנהל משא ומתן עם החברות הללו ולקבל הצעות טובות יותר.