מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

לימודי חשבונאות – לא מה שחשבתם

ראשית כל ננפץ את התפיסה לפיה ישנו דמיון כלשהו בין לימודי חשבונאות לבין ניהול חשבונות, אין כל קשר בין התחומים וחשוב להבין כי לימודי ראיית חשבון שונים לגמרי מניהול חשבונות. שנית כל יש לנפץ את המיתוס שראיית חשבון היא מקצוע אפור של מספרים ונתונים ושהתחום עצמו משמים ואפור. 

ראיית חשבון הינה אחד המקומות בהם נדרשת היצירתיות הרבה ביותר בעולם העסקים, תחום זה משלב ידע במשפטים, כלכלה ומנהל עסקים והינו אחד מהתחומים המרתקים ביותר שיש.

לאן ניתן להתקדם לאחר לימודי ראיית החשבון

לימודי חשבונאות מהווים את אחד מקרשי הקפיצה הטובים ביותר למגוון מקצועות מבוקשים. ראשית רבים מהמנכ"לים הבכירים היום במשק התחילו את דרכם כרואי חשבון, זאת תודות להבנה כי ראיית חשבון מעניקה ידע רב במגוון רחב של תחומים הקשורים לעולם העסקים. אך לא רק מנכ"לים התחילו כרואי חשבון, מרבית מעורכי הדין הבכירים בעולם המיסים למדו לצד התואר במשפטים גם תואר בראיית חשבון. שני התחומים המשיקים הללו הכרחיים לעורך דין הרוצה להתמחות בתחום המיסים והם מהווים שילוב מנצח שמעטים בשוק העבודה יוכלו להתחרות עמו. כמובן שלצד התפקידים הללו ניתן להזכיר את התפקיד הקלאסי והוא כמובן רואה החשבון, בתפקיד זה נדרשים מחד להיות יועץ חיצוני לחברה ולספק הערכות שווי ומנגד הוא מהווה בקרה חיצונית על דוחות החברה ומוודא כי לא חלים בהם טעויות או תרמיות.

היכן ניתן ללמוד ראיית חשבון

כפי שראינו ראיית חשבון הינה תחום מרתק המשלב מגוון רחב של תחומים ומהווה קרש קפיצה מעולה לעולם העסקים, על כן אין להתפלא שרבים מעוניינים בלימודים בתחום ושואלים היכן ניתן למצוא לימודי חשבונאות. להבדיל מתחומים רבים בלימודי ראיית חשבון אין עדיפות מכרעת לאוניברסיטה על פני המכללות. המכללות מאפשרות פעמים רבות חיבור טוב יותר לעולם העסקים ולעשייה בשטח, לכן לדוגמא ניתן למצוא כי מסלול החשבונאות בנתניה מבוקש. עם זאת, יש לזכור כי לאוניברסיטאות יתרונות נוספים ובראש ובראשונה השילוב שהם מציעים בין החשבונאות למקצועות אחרים. כך לדוגמא לימודי משפטים וחשבונאות בתל אביב או ירושלים הם בעלי מוניטין רב יותר מאשר המסלול המשולב בנתניה.

מה כוללים הלימודים

חשוב להבין כי לימודי חשבונאות האקדמיים אינם מספיקים לשם ההסמכה לראיית חשבון ויש צורך בהשלמה של מספר מבחנים הנערכים מטעם מועצת רואי החשבון. הלימודים באוניברסיטה או במכללה הינם עם דגש אקדמי וידע רחב יותר ממה שצריך למקצוע עצמו, עם זאת מי שניגש לאקדמיה יכול לבצע פחות מבחנים מאלו שלא ניגשים למסלול האקדמי. דבר נוסף שחשוב לדעת הוא כי לאחר הלימודים אשר אורכים לרוב כ-4 שנים ישנה תקופת התמחות של שנתיים כשבסופם ישנם מבחן הסמכה אחרון. בל נטעה מסלול הלימודים לראיית חשבון הוא ארוך ומפרך אך בסופו ישנם דיבידנדים רבים לאלו שישלימו את המסלול.