מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

חשבונאות ניהולית מול חשבונאות פיננסית

חשבונאות, לפי מומחים בתחום, משמשת על מנת לספק מידע חיוני לחברה וכדי שאנשי עסקים יוכלו לקבל החלטות כלכליות טובות.

בעולם העסקים נערכים שני סוגים של דוחות חשבונאיים – דוח חשבונאי ניהולי ודוח חשבונאי כספי – ושניהם חיוניים בדרכם שלהם. כמובן, שכאשר מדברים על ענייני חשבונאות של עסקים, לא מתכוונים רק לתחום הפקת חשבוניות וכדומה, אלא לכלל הפעילות העסקית של החברה.

דוחות חשבונאים ניהוליים – משמשים להפעלת חברות ומסייעים למנהלים לקבל החלטות פיננסיות חשובות. רואי חשבון מכינים מסמכים אלה ושולחים אותם ישירות למנהלי החברה. דוחות אלה מפרטים מספרים ותחזיות שקשורות למחלקות, למוצרים, לעובדים וללקוחות והאופן שבו הם משפיעים על החברה.

דוחות חשבונאים כספיים – דוחות אלה שנערכים על ידי רואי החשבון נשלחים ישירות לגופים שמחוץ לחברה, כגון בעלי מניות, אנשי מס ובעלי חוב. דוחות אלה מציגים מספרים קונקרטיים כמו גם טעויות עבר והישגים. מסמכים אלה הם אובייקטיביים, עובדתיים ונמנעים מתחזיות.

יתרונות

באשר לדוחות חשבונאים ניהוליים ופיננסיים – כל אחד מהדוחות משתמש בפורמט שונה ומספק לנמענים יתרונות ייחודיים לכל אחד מהפורמטים.

דוחות חשבונאיים ניהוליים – מספקים הערכה לגבי מה שעלול לקרות בעתיד. מנהל זקוק לתחזיות וקרוב לוודאי שיעדיף להשתמש בהערכות ובאומדנים לגבי מה שיקרה מאשר דיווחים על מה שכבר קרה. זאת, בגלל התנאים הפיננסיים המשתנים ללא הרף. לסוג זה של ניהול חשבונאי יש בדרך כלל יתרונות לעתידה של החברה.

דוחות חשבונאיים כספיים – משקיעים ואנשי מקצוע בתחום המס נזקקים לעובדות שמתבססות על מספרים שכבר קיימים, על מנת שיוכלו להעריך את ביצועי החברה. בעלי מקצוע אלה זקוקים למידע המדויק שמספקים הדוחות החשבונאיים הכספיים, כדי שיוכלו לאמוד את איתנותה של החברה.

משמעות

גם לניהול החשבונאי וגם לניהול הפיננסי יש תפקיד חשוב בניהול העסק. ההבדלים ביניהם הופכים אותם למשמעותיים בדרכים שונות, אבל ברמת חשיבות שווה.

דוחות חשבונאיים ניהוליים – מנהלים חייבים לחשוב על עתידה של החברה. לכן, דוחות חשבונאיים ניהוליים הם משמעותיים מאוד בתחום התכנון הכלכלי והחשיבה על דרכים שיאפשרו צמיחה והתפתחות ושמבוססות על ההערכות לגבי מה שצפוי לקרות בעתיד.

דוחות חשבונאיים כספיים – חשבונאות פיננסית היא משמעותית בכך שהיא מיידעת את המשקיעים, את אנשי המס ואת הנושים לגבי ביצועי החברה על פני תקופה של זמן ושופכת אור חשוב על העבר ועל ההווה. בנוסף, דיווחים אלה משמשים לחישוב המסים של החברה, ולכן עליהם להיות מדויקים במאת האחוזים.

ניהול חשבונאי החל לראשונה בסוף המאה ה-19. הוא הניהול היחיד שסיפק מידע חיוני שנדרש על מנת לנהל את הייצור של מוצרים כמו פלדה וטקסטיל, בהתאם לכללי ניהול חשבונאי. באותה תקופה לא היו בעלי מניות או בעלי חוב, ולכן לא היה צורך נרחב לדייק במספרים.

בתחילת המאה ה-20, עם הצמיחה של האשראי, הרגלוציה והמיסים הממשלתיים, התקשחו הדרישות החשבונאיות. החברות נדרשות לספק דוחות כספיים לגופים חיצוניים אלה, שרצו לעקוב אחר הכספים שנצברו. זו הייתה תחילתם של הדוחות החשבונאיים הפיננסיים.