מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

החשיבות של הגשת דוח שנתי למס הכנסה

רבים חולמים על עצמאות כלכלית מן הבחינה העסקית ואכן מדובר באורח חיים שונה לחלוטין. אחד הדברים הבולטים שמבדילים בין עצמאי לשכיר הוא ההתמודדות מול מס ההכנסה. 

מדי שנה צריכים הישראלים להגיש דוח שנתי לרשות המיסים על פי הפקודה הרלוונטית, אולם רבים מקבלים פטור, ביניהם השכירים. עצמאי חייב להגיש את הדוח (1301) מדי שנה, כאשר הגדרת השנה היא החל מה-1 בינואר ועד ה-31 לדצמבר באותה השנה.

החישובים הנלווים של מס ההכנסה

לאחר הגשת דוח שנתי מס הכנסה מחשב בעצמו כיצד תתנהל גביית המיסים בשנה שאחרי. על כל עצמאי להגיש את הדוח כאשר שם מצוינות ההכנסות לצד ההוצאות והרווחים הם אלה שיכולים לקבוע את גובה המיסים. החישוב של רשות המיסים כוללת את כל הסעיפים שבהם מצוינים הפרטים הנדרשים ואל מול המקדמות ששולמו למס ההכנסה לאורך השנה. כמובן שאם מדובר בעסק פטור, ההתנהלות שונה באופן משמעותי, שכן אין צורך לשלם מקדמות והדוח מוגש אחת לשנה ולא כל חודשיים.

למה חשוב להגיש את הדוח השנתי

מבחינת תאריכי היעד של הגשת דוח שנתי מס הכנסה מבקש לקבל אותם עד אפריל בשנה שאחרי הדיווח, אולם אם ישנה בעיה וצריך לקבל הארכה, הדבר אפשרי במידה ומגישים את הבקשה באופן מסודר ובזמן לפקיד השומה. במידה ולא מגישים את הדוח בזמן, או שלא מגישים אותו בכלל, הדבר נחשב לעבירה פלילית והעובר עליה יכול להיענש על פי החוק (קנס או מאסר). במקרים אחרים יכול פקיד השומה פשוט לבצע חישוב של ההכנסות וההוצאות על פי הערכה, מה שכנראה יפריז בנתונים.

להיעזר במי שצריך

אם כבר צריך להגיש את הדוח השנתי למס הכנסה, אין סיבה להתעלם מכך או לדחות עד אין קץ. מס ההכנסה מאפשר למי שצריך ורוצה הדרכות מסודרות לקראת תאריכי הגשת הדוח השנתי, אך בהחלט ניתן  לשכור את שירותיו של רואה חשבון שיוכל לעזור, לנהל את הליך כתיבת והגשתה הדוח באופן מסודר ועם ההגשה גם ניתן לבקש החזרי מס, בהתאם לקריטריונים שהגדירה המדינה.