מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

החזרי מס – מתי מקבלים החזרי מס?

החזרי מס – מתי מקבלים החזרי מס

אנחנו רגילים לשלם מס למדינה עבור כל שקל שאנחנו מרוויחים, אך לעיתים אנחנו מדווחים על רווחים שלא באמת הרווחנו – כי לא רשמנו את ההוצאות בצורה נכונה. לעיתים אנחנו גם מוגדרים במדרגת המס הלא מתאימה לנו ומשלמים מס עודף. ישנם מקרים נוספים בהם יכול להגיע לך החזרי מס מהמדינה – למד עוד על החזר מס במאמר הבא:

איך אני יודע אם מגיעים לי החזרי מס ומה עלי לעשות כדי לקבל החזר מס בפועל

במשך שנים על גבי שנים, משלם כל אזרח במדינת ישראל מיסים שונים המסתכמים בסכומי עתק. תשלום המיסים נראה לאזרחים כנושא מובן מאליו ומסיבה כלשהי קיימת נטייה לסמוך על המדינה בגביית אותם סכומי מיסים. הטעות נעוצה בדיוק בבסיס האמון העיוור של האזרחים במדינה, ואי בדיקה של סכומי המיסים שהם משלמים. הסיבה לכך נעוצה כנראה מכיוון שקיימים מקרים רבים בהם סכום המס הנגבה גבוה מדי ואף קיימים מקרים אחרים בהם בעלי עסקים פטורים ממס ועדיין משלמים אותו. החוק קובע כי במידה ונגבה מכם סכום גבוה מהדרוש, יחויב מס הכנסה במתן החזר מס. המס העיקרי אשר נמצא כי הוא נגבה במקרים רבים שלא לצורך, או לחלופין יותר מהסכום אשר אמור להגבות, הינו מס הכנסה.

מהו מס הכנסה

מס הכנסה הינו מס אותו משלם כל אזרח עובד במדינת ישראל. המס נגבה ממשכורתם של עובדים שכירים מדי חודש בחודשו וניתן לראות את הסכום בתלוש המשכורת. עובדים עצמאיים לעומת זאת מעבירים לרשות המס את נתוני ההכנסות וההוצאות ומשלמים את מס ההכנסה בסוף כל שנה. חשוב לציין כי מס הכנסה מחושב באופן שנתי ולא חודשי. החזרי מס נוצרים בעיקר עקב צורת חישוב זו. ניתן להיכנס לאתר של מס הכנסה ובאמצעות הזנת נתונים לראות האם מגיע לכם החזר מס. עבור שנה ספציפית או החזרי מס עבור תקופה של מספר שנים.

מקרים נפוצים אשר בגינם מגיע החזר מס

  • טעות בנקודות זיכוי- כל אזרח עובד ממלא במקום עבודתו בכל שנה טופס 101 המועבר לרשויות המס. מתוך ההצהרות הנמסרות בטופס זה קובעות רשויות המס האם מגיע לכם זיכוי במס ההכנסה ומה גובהו. הדבר תלוי בסטטוס המשפחתי, בעיר המגורים, במספר הילדים ועוד. כאשר חל שינוי מסוים באחד הנתונים, כדוגמת תינוק חדש במשפחה חייב העובד לעדכן זאת בטופס 101 חדש. כאשר יקבל מס הכנסה את הטופס עם הנתונים החדשים עליו להוסיף נקודות זיכוי על פי החוק. רבים מהעובדים שוכחים לעשות זאת ובכך לא מקבלים נקודות זיכוי נוספות.
  • שינוי סטטוס למשכורת נמוכה יותר או לתקופת מובטלות- כיוון שמס ההכנסה מחושב על בסיס שנתי , מקבלות רשויות המס את טופס ה- 101 בתחילת השנה ועל פי המשכורת החודשית הכתובה בו מחייבים במס הכנסה לאורך כל השנה. אולם כאשר מרכיב המשכורת משתנה, לדוגמא מעבר למקום עבודה אחר בו המשכורת נמוכה יותר, יש לעדכן את רשויות המס כך שבסוף השנה יועבר אליכם החזר מס בגין כל אותם הפרשים שנגבו מכם בחודשים הללו על פי המשכורת הגבוהה במקום העבודה הקודם. כמו כן, אם יצאתם לתקופת אבטלה, יש לעדכן את מס הכנסה בסוף השנה על מנת שיבצעו תיקון בסכומים שגבו מכם על פי 12 חודשי עבודה בעוד שאתם עבדתם רק חלק.

כיצד מקבלים את ההחזר

על מנת לקבל החזרי מס המגיעים לכם, יש לאסוף את כל המסמכים הרלוונטיים למקרה שלכם. כגון: תעודת לידה של תינוק שנולד במהלך שנת המס ולא עודכנו נקודות הזיכוי, תלושי משכורת המעידים על ירידה בהכנסתכם בחודשים מסוימים וכדומה. יש לצרף לכך מסמכים רשמיים אשר ניתן להוריד מאתר מס הכנסה ולהביא אותם אל סניף מס הכנסה הקרוב לביתכם.

ולסיום, אם אין לכם כוח להתעסק בכל נושא קבלת ההחזר, באפשרותכם ליצור קשר ולקבל ייעוץ וטיפול בנושא עבורכם מאמרים נוספים על החזרי מס לחצו כאן