מטפלים בך מהיום להיום
טלפון המשרד: 09-9583741

מדריך מקוצר להוצאה לפועל

מדריך מקוצר להוצאה לפועל

במידה וחברה או אדם חייבים לכם סכום כסף אשר אינכם מצליחים לגבות אותו לאורך זמן רב, קיים במדינת ישראל הליך בשם הוצאה לפועל, אותו ניתן להפעיל על מנת לנסות ולקבל את כספכם בחזרה. הליך זה מופעל באמצעות גוף בשם "הוצאה לפועל". אך השאלה היא: האם פנייה שלכם להוצאה לפועל תגרום בוודאות להחזרת כספכם ?

מהו גוף ההוצאה לפועל

החוק המאגד את הליכי ההוצאה לפועל נחקק כבר ב- 1967. מטרתו העיקרית של הליך הוצאה לפועל הינה התערבות המדינה ליישום פסק דין בו חייב אדם כסף לאחר ואינו משלם. בכל תיק הוצאה לפועל קיימים שני צדדים: הגובה או הגובים ומולם החייב. כך שבמידה ובית המשפט פסק לטובתכם במשפט מסוים והכסף לא מועבר אליכם במסגרת לוח הזמנים אותו קבע השופט עליכם לפתוח תיק בהוצאה לפועל.

כיצד פותחים תיק בהוצאה לפועל

על מנת לפתוח תיק בהוצאה לפועל על שם החייב עליכם להגיע לסניף הוצאה לפועל ולהגיש בקשה לפתיחת תיק. אופן הבקשה כולל הגשת טפסים פורמליים אותם ניתן להוריד מאתר האינטרנט של רשות האכיפה של מדינת ישראל ותשלום אגרת פתיחת תיק. סכום האגרה אינו קבוע ומשתנה מבקשה לבקשה. ניתן לראות באתר האינטרנט של רשות האכיפה במדינת ישראל טבלה המציגה את סוגי הבקשות ומולן את סכום האגרה אשר יהא עליכם לשלם. כמו כן, עליכם לצרף את פסק הדין. חשוב מאד לצרף כמה עותקים של פסק הדין ולהעביר מספר עותקים לחייב או לחייבים.

כיצד תדאג ההוצאה לפועל לאכוף את פסק הדין

כפי שחייבים רבים אינם משלמים את חובם לאחר קבלת פסק דין המחייב אותם, כך גם רבים אינם משלמים לאחר פניית הוצאה לפועל אליהם. ההוצאה לפועל מחויבת לנהוג על פי הליך מסודר באופן הבא:

• פנייה לחייב באמצעות הודעה בדואר רשום בה תזכורת לתשלום החוב.
• המתנה של מספר ימים עד אשר משלם החייב את חובו.
• במידה ולא שילם החייב את חובו תשלח אליו אזהרה בדואר רשום בה יהיה כתוב כי אם לא ישלם חובו מידית, תתחיל ההוצאה בפועל בהליכים לגביית החוב.
• במידה ועדיין לא שילם החייב את חובו, יכולה ההוצאה לפועל להתחיל בתהליך עיקול כספים או רכוש החייב הנמצא ברשות גוף שלישי. לדוגמא: עיקול חשבון הבנק של החייב. העיקול גורם לכך שהחייב לא יכול להשתמש בחשבון כלל.
• במקרים רבים בהם יש חשש כי החייב יברח מהארץ רשאי גוף ההוצאה לפועל להוציא עבורו צו עיכוב יציאה מהארץ.

וכיצד הכסף יוחזר אליכם

במידה ועוקל כספו של החייב הוא יועבר אליכם על פי פסק הדין. במידה ולא היה ברשות החייב כסף נזיל ניתן לעקל גם את רכושו כגון רכב או בית, למכור אותם ולהעביר אליכם את כספכם.

ועצה קטנה לסיום: תהליך ההוצאה לפועל הינו מורכב ולא תמיד מצליחים לגבות מן החייב את הסכום המלא. לכן, מומלץ לבדוק עם החייב האם יש אפשרות לפשרה כלשהיא לפני שמתחיל הליך ההוצאה לפועל, ואם כן נכנסים לתהליך משפטי מומלץ להתייעץ עם מומחה הוצאה לפועל.